sakht 05 Banner-Sketch decor banner ax neshast  
برگزارکنندگان جشنواره
Edare شهرداری منطقه 17 سازمان نوسازی دبیرخانه مشترک دفاتر خدمات نوسازی  

بروشور تور       

زمان : جمعه 4 بهمن ماه 92- ساعت 8:30 تا 12:30

123

این تور که با دعوت از 40 نفر از سرمایه‏ گذاران فعال دفاتر خدمات نوسازی محلات منطقه و 10 نفر از دبیران شورایاری محلات برگزار شد، برای بازدید از 4 نقطه از شهر با بار آموزشی مرتبط با حوزه نماهای ساختمانی برنامه‏ ریزی شده بود.

آقای مهندس خانی، به نمایندگی از سازمان نوسازی و آقای مهندس موسوی به نمایندگی از دبیرخانه دفاتر خدمات نوسازی محلات منطقه به همراه تعدادی از معماران دفاتر، مشاور مجری را در روز برگزاری تور همراهی کردند.

بازدید از 2 کوچه (حضرتی و صفری) پر ساخت و ساز محله مقدم در منطقه 17 آغاز شد. مساله نماهای ساختمانی این کوچه‏ ها برخورد حداقلی با نما به لحاظ اقتصادی، جایگاه نادرست نوگرایی در سبک رایج و نادیده گرفتن الگوی زندگی مردم منطقه است که سبک ایجاد بدنه ‏های یکنواخت، بی‏ هویت و بی‏ بهره از رنگ زندگی شده است.

 IMG_3247-low

در دومین توقف در بافت تاریخی تهران قدیم با معرفی میدان مشق، سردر باغ ملی و ساختمان‏های تاریخی آن به هماهنگی نماهای مجموعه علی‏رغم تفاوت سال و سبک ساخت و ساز اشاره شد. در بیشتر این بناها از جمله موزه پست، ساختمان وزارت امور خارجه، موزه عبرت، موزه ایران باستان و موزه ملک از سبک التقاطی استفاده شده و هویت معماری ایرانی- اسلامی و مصالح بوم‏ آور کاملا مشهود است. به جز احترام به مجاورت با سایر بناها در طراحی، توجه به وحدت طراحی و معرفی اندام‏های نما به جای تزئینات بیهوده از نکات آموزنده این پردیس است. این توصیه جشنواره به ترکیب آجر با سنگ در این بناها پاسخی بود که در سالیان پیش نیز موفق عمل کرده و سادگی و امکان پذیر بودن آن با شرایط منطقه 17 بار دیگر گوشزد شد.

07

سومین توقف در شهرک ژاندارمری در منطقه 2 تهران با هدف بازدید از ساخت و سازهای جدید این شهرک صورت گرفت. جریان ساخت و ساز این محدوده در 2 نکته با منطقه 17 مشابهت دارد : موج شدید نوسازی با هدف رسیدن به سود و پیروی از سبک کلاسیک رایج در شهر بدون توجه به مسایل هویتی. با این تفاوت که توان اقتصادی بهتر مالکان و سرمایه‏ گذاران پرداخت به جزئیات نما را امکان‏پذیرتر ساخته و همزمان موجبات تجمل‏گرایی، افراط در نوگرایی و توجه به سلیقه فردی و در نهایت کاهش نظم و هماهنگی جداره کوچه‏ ها را فراهم آورده است.

سازندگان با توجه به گذراندن دوره آموزشی نماهای ساختمانی طی جشنواره به خوبی به اشکالات جداره و امکان ایجاد هماهنگی بیشتر در آن واقف بودند و نکاتی را برای الزام در ضوابط آتی طراحی نما در منطقه 17 توصیه می‏ کردند.

03

برای آخرین توقف با هدف توجه به نقش تک تک بناها در شکل ‏گیری منظر شهر پارک آب و آتش و بوستان نوروز به عنوان بخش تفرجی بازدیدها در نظر گرفته شده بود. دید به دره بزرگراه مدرس، دید به مناظر شمالی و جنوبی شهر و توجه به نقش بناهای شاخص عمومی (نظیر ساختمان وزارت راه و شهرسازی در حاشیه پارک نوروز) در ترویج نماهای مطلوب از نکات قابل توجه این بخش بود.

04

 در آخر با بازگشت به شهرداری منطقه 17، بلیط بازدید از برج میلاد در میان سازندگان توزیع شد.

06